Gledam KC868-E16S i ne mogu razumjeti na što me više podsjeća – cijevno pojačalo visoke klase, uređaj iz svemira cyberpunka ili artefakt iz sovjetskog steppera PBX-a. Mmožda mi se više sviđa opcija cyberpunk, ako dodate malo bakra i nešto poput Stirlingovog motora, bilo bi prilično cool. težina štafete 16 daje kontroleru određenu monumentalnost, čini se kao da u ruci držite “pravu stvar”. Da, a ostatak nadjeva u stilu serije KC868 vrlo je zanimljiv, pozivam vas da se upoznate sa sadržajem KC868-E16S i vidite što je i kako tamo uređeno …
(Usput, jeste li primijetili da je slovo “A” u nazivu kontrolera promijenjeno u “E”? Ova vrsta transparentno nam nagovještava da sam Kincony naziva ovaj proizvod klasom “pametnih relejnih blokova”, čak bih rekao “vrlo pametnih relejnih blokova”.)
Kincony KC868-E16S
S funkcionalnog stajališta, KC868-E16S ima standardni komplet za kontrolere serije KC868, uključujući Ethernet i RS485 sučelja, što ga zajedno s ESP32 čini potencijalno vrlo moćnim rješenjem za vaše IoT projekte. Radi se samo o firmware-u, koji će moći koristiti sve značajke koje pruža Kincony KC868-E16S. Ovdje možete pokupiti neki popularni firmware za ESP32 ili što me više impresionira, stvoriti ga sami i učiniti sve što želite.
Dalje, dajem popis svih dijelova i podsustava koji su uključeni u KC868-E16S:
- ESP32 (ESP-WROOM-32)
- 16 digitalnih opto-izoliranih ulaza (“suhi kontakt”)
- 16 gumba za testiranje digitalnog unosa
- 2 analogna ulaza 0-5 V
- 2 analogna ulaza 4–20 mA
- 16 releja 16A 220V (NO, COM)
- 16 LED dioda statusa releja
- RS485 sučelje
- Konektor prijamnika od 433 MHz
- Ethernet LAN8270A
- Piezoceramic zujalica
- I2C konektor
- Serijski priključak
- USB priključak za programiranje
- Gumbi za resetiranje i download
- Konektor napajanja 12 V
Impresivan set, uz pomoć kojeg možete provesti mnoge zanimljive projekte automatizacije. ESP32 (Wi-Fi i tako dalje), konfiguracija od 16 ulaza do 16 releja, 4 analogna ulaza, prijemnik od 433 MHz, ožičeno Ethernet sučelje, RS485, kao i razne sitnice poput piezoceramične zujalice, gumba i zasebnih I2C i serijskih konektora za spajanje dodatne opreme – sve se to nalazi na brodu KC868-E16S.
Izgled i uređaj
Sa stražnje strane, KC868-E16S izgleda još impresivnije. Snažni konektori za spajanje opterećenja daju mu “profesionalni” izgled. Istina, umjesto 3 kontakta za relej, koriste se samo 2 (NO i COM), što donekle sužava raspon primjene ovog kontrolera i u nekim slučajevima može uzrokovati glavobolju developerima. Ali za snažne konektore i 16 releja na ploči morate nešto platiti. Sami releji izrađeni su kao zamjenljivi, ugrađeni u posebna podnožja. Kako bi se zajamčio dobar kontakt u vibracijskim uvjetima, svaki se relej dodatno fiksira oprugom. Takvo rješenje plijeni jednostavnošću i brzinom zamjene. Ako se koji pokvari, jednostavno se izvadi stari i na njegovo mjesto umetne novi. (Naravno, prije je potrebno isključiti napajanje kontrolera).
Ispod je zasebna fotografija releja: njegov dizajn, označavanje i tehničke karakteristike jasno su vidljivi. Upravljačka ploča ugrađena je u posebno plastično kućište s mogućnosti priključka na DIN šinu. Sve je montirano i rastavljivo vrlo jednostavno, bez ikakvog napora. Od nedostataka ovog rješenja može se primijetiti da ploča kontrolera ostaje potpuno otvorena i s vremenom se može prekriti prašinom, što može dovesti do raznih problema.
Sadržaj matične ploče
Sada prijeđimo na bliže upoznavanje s KC868-E16S i analizu sklopova ovog kontrolera. Sve je standardno, u najboljim tradicijama Kinconyja.
Napajanje
Napajanje je potpuno standardno za seriju KC868: čip step-down DC-DC pretvarača XL1509-5 koristi se za oblikovanje napona od 12 V i 5 V, a linearni regulator LM117-3V3 koristi se za formiranje napona od 3,3 V. Konektor za napajanje +12 V i GND obojen je u jednoj (narančastoj) boji, što može dovesti korisnika u zabludu, morate pažljivo pogledati što i gdje se povezujete kako ne biste ništa oštetili. Shematski dijagram energetskog podsustava KC868-E16S:
ESP32 Core
Ispod je mjesto na ploči i raspored pinova modula ESP-WROOM-32, na kraju članka dat ću potpuniji raspored u boji KC868-E16S shematskog dijagrama i “službeni” pinout jezgre ESP32 kontrolera:
USB/CH340
Podsustav za povezivanje s računalom i programiranje kontrolera. Ovdje se koristi USB konektor pune veličine. Slijede CH340C i dva gumba – “RESET” i “USER” (“DOWNLOAD”). Shematski dijagram podsustava USB/CH340 kontrolera:
Digitalni ulazi (DI)
KC868-E16S ima 16 digitalnih opto izoliranih ulaza sa optocouplerima EL357. Esp32 koristi 2 digitalna I/O ekstendera s I2C sučeljem PCF8574P. Na ploči se nalaze gumbi za testiranje ulaza, što povećava praktičnost korištenja kontrolera. Shematski dijagram podsustava digitalnih ulaza:
Analogni ulazi (AI)
KC868-E16S ima 2 analogna ulaza od 0–5 V i 2 ulaza od 4–20 mA. Signale generiraju ulazne faze, četverostruko operativno pojačalo LM224 i BAT54S Schottky diode. Odmah se formira napon VCC_12V_1.Shematski dijagram analognog ulaznog podsustava:
Releji
16 releja servisiraju 3 74HCT14 čipova s Inverting Schmitt okidačima i 3 ULN2003A čipova s Darlington tranzistorskim nizovima. Na ploči se nalaze LED diode indikatora koje signaliziraju trenutno stanje releja. Interakcija s mikrokontrolerom ESP32 provodi se pomoću dva ekspandera digitalnih ulaza / izlaza s I2C sučeljem PCF8574P. Releji imaju 2 kontakta (NO i COM). Dijagram kruga relejnog podsustava:
Zujalica
Na ploči se nalazi piezokeramičkazujalica, što je vrlo dobro: ako nešto pođe po zlu, možete obavijestiti korisnika o tome. Zvučni signali također mogu informirati o raznim događajima unutar sustava. Shematski dijagram zujalice:
Prijemnik 433 MHz
Ovdje opet vidimo jedan konektor za spajanje prijemnog modula od 433 MHz. Čini se da je Kincony stao na kraj odašiljačima od 433 MHz, kao osnove starog doba. Iako bi, po mom mišljenju, bilo logičnije ili ostaviti i prijemnik i odašiljač, ili potpuno napustiti podršku za bežičnu komunikaciju 433 MHz. Shematski dijagram podsustava za povezivanje bežičnog prijemnika na 433 MHz:
Ethernet
Ethernet sučelje s vertikalnim konektorom. Očigledno, tako da nitko ne sumnja u profesionalnost i hladnoću KC868-E16S. Shematski dijagram podsustava Ethernet sučelja:
RS485
RS485 sučelje u implementaciji čipova upravljačkog programa sučelja MAX13487EESA i međuspremnika 74LVC1G125 – zauzima malo prostora na ploči i dodaje mnogo mogućnosti za provedbu različitih projekata automatizacije.
I2C
Zasebni I2C konektor omogućuje vam povezivanje svih dodatnih komponenti kompatibilnih s I2C -om (na primjer, zaslon) s kontrolerom i značajno proširenje funkcionalnosti kontrolera.
Serijski priključak
Višenamjenski serijski konektor, HMI, GSM itd. Pod ovim sofisticiranim oznakama skriva se serijsko sučelje na koje možete spojiti razne dodatne opreme (RX / TX).
Raspored pinova (Pinout)
Obećani detaljni prikaz pinova u boji kontrolera KC868-E16S koji daje sveobuhvatnu predodžbu o tome što i kako je povezano s ESP-WROOM-32 na ploči.
Dijagram povezivanja
Zaključak
Ako se vaš zadatak automatizacije uklapa u karakteristike performansi KC868-E16S, tada će ovaj kontroler biti dobro rješenje za provedbu vašeg projekta. Kao i u bilo kojem drugom uređaju, možete pronaći nedostatke u KC868-E16S, ali općenito mi se sviđa ovaj kontroler i rado bih na njemu proveo neki projekt (što ću povremeno raditi).